Tuz ruhu evimizden annelerimizin eksik etmediği kolay temizlik ürünlerinden. Peki tuz ruhu adıyla bildiğimiz madde aslında nedir? Tuz ruhu asit midir baz mıdır? Tuz ruhunun zararları nelerdir?

Tuz Ruhu Nedir?

Tuz ruhu, kimyasal ismi ile hidroklorik asit, HCl formülü ile adlandırılan çok keskin kokuya sahip, oldukça aşındırıcı, insanlara ve çevreye son derece zararlı inorganik, mineral bir asittir.Tuz ruhu (Hidroklorik asit) 9. yüzyılda Cabir bin Hayyan adındaki simyacı tarafından keşfedilmiştir.

Tuz Ruhunun Zararları Nelerdir?

Çok güçlü ve etkili olan tuz ruhu keskin kokusuyla nefes almayı oldukça zorlaştırır. Temas süresine bağlı olarak cilt üzerinde aşındırıcı, yaralayıcı etkisi vardır.

Temasın kısa süreli olduğu durumlarda tahriş ederken, uzun süreli temasta deriyi yakar ve iz bırakabilir.

100 ppm hidrojen klorüre (tuz ruhuna) ani maruz kalma hayat ve sağlık için ciddi tehlike oluşturur. Solunumu zorlaştırır.

Çelik malzemelerin paslarının giderilmesi için de kullanılan tuz ruhunun buharı ciğerlere ve gözlere zarar verir. Bu sebeple tuz ruhu kullanırken mutlaka koruyucu gözlük, eldiven ve maske takılması gerekmektedir.

Tuz Ruhunun Yanlışlıkla içilmesi çok tehlikelidir. Ölümcül sorunlara neden olabilir.

Tuz Ruhunun Gözle teması %32 lik sulu çözeltiden kaçan buharlar gözleri tahriş edicidir. Hasarın ciddiyeti temasın süresi, maddenin miktar ve konsantrasyonuna bağlıdır. Göze teması halinde akan su ile yıkanmalıdır ve doktora başvurulmalıdır.

Tuz Ruhunun İçilmesi durumunda Nasıl Bir Önlem Alınmalıdır?


Tuz ruhunun içilmesi durumunda Ağız, yemek borusu ve midede yaralanma oluşur. Ağrı, bulantı, safra salgısı, kusma, üşütme, şok ve susuzluğa neden olabilir.
Toksikolojik etki : Deri hücrelerinin tahribatı veya birincil tahriş edici dermatitler oluşturur. Benzer şekilde, buhar ya da zerreciklerinin solunması etkilenen hücrelerde değişen ölçülerde zarara ve solunum hastalığı duyarlılığının artmasına neden olur.

Muhtemelen acil hastane tedavisi gerekecektir. Yutulmuş ise KUSTURMAYIN. Yutan kişi acilen hastaneye kaldırılmalıdır..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz