Trans yağ nedir? Trans yağ nerelerde kullanılır? Trans yağın zararları nelerdir? Trans yağın insan vücudu üzerindeki etkileri nelerdir? gibi sorular günümüzde hala birçok kişi tarafından tartışılıyor. Trans yağ özellikle trend konular içerisinde yer alıyor. Uzmanlar tarafından kesinlikle uzak durulması gerektiği söylenen trans yağlar ile ilgili tüm bilgileri sizinle paylaştık.

Trans Yağ Nedir?

Trans yağ, doğal bir yağ türü olmayan bir maddedir. İnsan sağlığı açısından zararlı olan trans yağ, bitkisel yağa “hidrojenasyon” olarak adlandırılan bir işlemle “hidrojen” eklenmesiyle elde edilen yağdır. Hidrojen eklenen yağlar kötü kolesterolü yükselterek kalp krizi, felç, damar tıkanıklığı gibi pek çok ciddi hastalığa neden olmaktadır. 

Trans Yağın Sağlığa Zararları nelerdir?

        

Bilim insanlarının araştırmaları sonucu insan hayatının yarı yarıya düştüğü şu yüzyılda yaklaşık 50 yaş ve altı ani ölümlerde hızla artış gözlenmiştir. bunun başında en büyük etken olarak sağlıksız beslenmek gelmektedir. Sevdiklerimizi her an her yerde kaybetme korkusuyla yaşıyor olduk. Neden mi? Çünkü: her 10 insandan 1 inde mutlaka günümüz lüks hastalıkları görmek artık çok sıradan oldu. Bunlardan en tehlikelisi insan hayatını olumsuz etkileyen trans yağlar olmuştur

Trans yağ günlük hayatta tükettiğimiz çoğu hazır besinlerde daha çok fast food yiyeceklerde kullanılan işlenmiş Masum görünümlü yağlardır. 

Trans yağlar kanımızda bulunan ‘’HDL’’ isimli iyi kolesterolü düşürürken ‘’LDL’’ adı verilen kötü kolesterolün de artmasına sebep olur. Bu durum ise insan hayatını ve kalp hastalığını önemli ölçüde etkilemektedir. Arter damarlarının daralmasına ve aynı zaman da sertleşmesine neden olur. Kandaki kolesterol miktarını artırarak kalp krizine neden olmaktadır.

Kanser, alzheimer, diyabet, karaciğer bozukluğu, obezite, kadında ve erkekte kısırlık ve depresyon gibi sağlık açısından birçok tehlikelere yol açmaktadır. Bu zararlarlı yağların bulunduğu gıdaları şöyle sıralayabiliriz.

  • Kahve kreması
  • Kraker, kurabiye, kek, dondurulmuş gıdalar hamur işleri, pizzalar
  • Hazır gıda fast food ürünler
  • Margarinler de trans yağı içeren besinler
  • Aperatif yiyecekler örneğin: mikrodalgada patlamış mısır

Trans yağlar gördüğümüz üzere hayatımızın içinde ve en çok ihtiyacımız olan bölümde yani beslenme alanlarımızda bulunmaktadır. Bu konuda biraz gözü açık olup daha sağlıklı bir şekilde beslenme yollarına yönelmeli   marketten aldığımız gıdaların arka yüzünde bulunan içindekiler bölümüne daha dikkatli göz gezdirerek ürünün satın alınması gerekir.

Yemeklerimizde ve evde hazırladığımız unlu gıdalarda katı yağ yerine daha çok zeytinyağı kullanmalıyız. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yarım yağlı ya da yağsız olan seçeneklere yönelmeliyiz. Yağda kızartmak yerine fırında buğulama yada haşlama yöntemiyle daha sağlıklı yiyecekler hazırlamış oluruz .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz