Süt tozu sprey kurutucular kullanılarak, tercihen yağsız veya yağlı sütten yapılır. Pastörize edilmiş süt, buharlaştırıcılarda %  50 katı madde oranı kalana kadar koyulaştırılır. Koyulaşan süt, sprey  kurutucularda toz haline getirilerek süt tozu elde edilir. Süt tozu elde etmek için, dondurarak kurutma yöntemi de kullanılabilmektedir.

Süt tozu ilk olarak Rus Doktor Osip Krichevsky tarafından 1802 yılında üretilmiştir. Savaş veya kıtlık etkeni olan ülkelere süt ürününün sevkiyatı ve kullanımı için süt tozu yöntemi ortaya çıkmıştır.

Süt tozu nerelerde kullanılır?

1. Süt tozu suda çözünebildiğinden dolayı tüketiciye satılır. Süt tozuna 1 e 9 oranında su eklemekle, normal süt kıvamında bir ürün elde edilebilir. Süt temininin ya da süt saklamanın zor olduğu yerlerde süt tozu tüketimi tercih edilmektedir.

2. Süt tozu, sütle aynı aromayı verdiği, ama süt kullanmaktan daha ucuza geldiği için, süt kullanılan sektörlerde çoğu zaman süt tozu tercih edilir. Ayrıca saklama koşullarının elverişliliği, ürünün bozulması durumunun olmamasından süt tozu tercih edilir.

3. Afrika gibi ülkelere gıda yardımlarında, sütün besin değerini o insanlara ulaştırmak için gıda güvenliği ve ekonomik sebepler nedeniyle süt tozu tercih edilmektedir.

4. Pasta ve hamur işlemlerinde, ürün kalitesi için, sıvı sütün ürünü çok inceltmesini istenmediğinde süt tozu katılabilmektedir.

5. Bebek mamalarının üretiminde süt tozu etkindir.

6. Hazır çorba gibi kurutulmuş hazır ürünlerin içeriğini hazırlamakta süt tozu kullanılmaktadır.

7. Hayvanlar için hazırlanan çoğu mamaların içine de süt tozu katılmaktadır.

8. Kahve kremalarının içeriği süt tozundan faydalanılarak yapılır.

9. Dondurma, şekerleme, peynir, yoğurt gibi süt kullanılarak üretim yapan çoğu işletmede süt tozu kıvam artırıcı olarak kullanılmaktadır.

Süt tozunun zararları nelerdir?

Alerjiye Yol Açabilir

Süt tozu bebeklerde ve yetişkinlerde alerjiye sebep olabilir. Özellikle 7 yaş ve üzeri çocuklar için ise süt tozu kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir.

Süt tozu genellikle bebek maması yapımında kullanılır. Bebek vücudu yabancı maddelere karşı çok hassas olduğundan, süt tozu içerisindeki maddeler bebeklerin sindirim sistemi tarafından kolayca emilmez. Bu yüzden süt tozu bebekler için uygun değildir.

Kanser Yapabilir

Süt tozu plastik şişelerin, plastik barındıran kapların içine koyup satışa sunulur. Tam bu esnada plastik şişenin yaydığı kimyasal madde, süt tozu ile tepkimeye girip vücuttaki DNA hücrelerine zarar vermektedir. Uzun yıllar süt tozu kullanımı kanser hücresi oluşma riskini yükseltmektedir.

Şeker Hastalığına Yol Açabilir

Süt tozuna genellikle şeker eklenip öyle satışa sunulur. Bu şeker içeriği o kadar yüksektir ki, süt tozu kullanımında çocuk veya yetişkin fark etmez kan şekeri seviyesinin yükselmesine yol açar. Süt tozunun sürekli kullanımı da şeker hastalığına neden olur.

Lösemiyi Tetikler

Çocuklarda uzun süre sürekli olarak kullanılan süt tozu alışkanlığı lösemi kanser hücreleri oluşumunu tetikleyebilir. Lösemi kanserinin diğer adı kan kanseridir.

İştahsızlık

Süt tozunda bulunan protein, doymamış yağ, kalsiyum ve şeker gibi maddeler iştahsızlığa neden olabilir.

Süt tozunda oluşabilecek bozulmalar nelerdir?

  • Süt tozlarının görünüşünde meydana gelen değişiklikler oluşabilir.
  • Süt tozlarının akış niteliklerinde görülen değişiklikler oluşabilir.
  • Süt tozlarının erime özelliğindeki değişiklikler oluşabilir.
  • Süt tozlarındaki renk değişiklikleri oluşabilir.
  • Süt tozlarının lezzet ve kokusundaki değişiklikler oluşabilir.
    Bu tür görünen değişikliklerde gıda zehirlenmesi olasılığı olacağı için tüketim yapmamalıyız.

Süt tozununun içine atılan melamin maddesi nedir?


Melamin süte katıldığında sütün içeriğindeki protein oranını yoğun göstermeye yarayan bir maddedir. Aslında melamin kanserojen bir madde olup süte fazla katıldığında sütteki proteini olduğundan yüksek göstermeye yarar. Masum gibi görünen ama bir o kadar tehlikeli olan bu kimyasal 2008 yılında Çin’de 3 bin civarında çocuğu hasta edip 6′sının hayatını kaybetmesine neden olmuştur. bir çok ülkede hakkında seminerler ve toplumu aydınlatıcı açıklamalar yapılıp yasaklanmış olmasına rağmen Çin’de 103 ton melamin katılmış süt tozu ekipler tarafından deşifre edilmiştir ve Amerika bu konuda süt tozu alımını durdurmuş olup her ihtimale karşı ürünleri raflardan toplatmıştır.

Sonuç olarak;

aldığınız ürünlerin içeriğinde süt tozu olup olmadığı kontrol etmenizi, mümkün oldukça çiğ sütten yapılmış ürünleri tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz