Ana Sayfa Yaşam &Sağlık Snus’ün Zararları

Snus’ün Zararları

0

Snus Nedir?

İsveç tarafından ‘Sigara tiryakilerinin’ bağımlılıktan kurtulması için üretilen ‘Snus’ tütün, tuz ve bazı karışımlardan oluşan nikotin torbacıkları şeklinde üretiliyor. Ağız ve üst dudak ile diş ve damak arasına yerleştirilerek kullanılan bu madde, dışarıdan bakıldığında fark edilemiyor.Özellikle sigara içmeyenlerde uyuşturucu etkisi yaratıyor. (sıgara içmeden hızlı bir şekilde vucuda nikotin alımı sağlanıyor.)

Snus maddesinin ağızdan alınan bir tütün olduğunu belirten uzmanlar, “Snus maddesinde nikotin tükürük yoluyla emildiği için çok kısa sürede beyne ulaşıyor. Kişi kullanıma başlar başlamaz çok kısa bir süre içinde 10 tane sigarayı üst üste içmiş kadar nikotini vücuda yüklüyor.

Snus bu nedenle kişiyi çok kısa sürede bağımlı hale getirebilir. Ayrıca ağız içi yaralara ve kanser türlerine yol açıyor…

Snus’un bir tütün olmasına rağmen İsveç dışında neredeyse tüm Avrupa’da yasak bir madde olduğunu ifade eden uzmanlar; “İsveç’te çok yoğun olarak kullanılan bir madde olduğunu belirtiyor. Bazı araştırmalarda % 30 oranında bir kullanımı olduğu belirtiliyor. Sigara içmediği halde bu maddeyi kullanan çok ciddi bir popülasyon olduğunu söylemek mümkün ama diğer Avrupa ülkelerinde yasak bir madde çünkü sadece nikotin tarafı bağımlılık yapmakla beraber aynı tütün çiğnemenin ağız içinde yaptığı yaralar gibi, ağız içi kanserlere yol açmak gibi çok ağır yan etkileri de bulunuyor. Özellikle o dokularda ciddi bir yıpranmaya yol açıyor. Fark etmek çok zor çünkü ağız içine yerleştirdiğiniz zaman o yavaş yavaş emiliyor. Sürekli tütün rengi içeren bir tükürük oluşturuyor” diye belirtilmektedir.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version