Ana Sayfa Yiyecek & İçecek İçecekler Poşet Çayların İnsan Sağlığına Zararları

Poşet Çayların İnsan Sağlığına Zararları

0

Gün geçmiyor ki hayatımız yeni çıkan pratiklerle kolaylaşmasın ama bu kolaylıklar akabinde bize ne tip sorunlarla dönüyor hiç birimiz bunlarla ilgilenmiyoruz. Günlük hayatımızda sadece pratik çözümler olsun  zamandan tasarruf edelim çok daha fazla uğraştırmasın bizi değil mi?

İşte bize günlük hayatta kolaylık sağlayan bu pratik çözüm normal, meyveli ve bitkili poşet çaylarıN sağlığımıza nasıl etki ettiğini sizler için araştırdık…

Kanadalı bilim adamları yaptıkları bir bilimsel çalışma sonucunda tek bir demleme poşet çay sıcak su ile etkileşime girdiğinde bir bardak  suya 11.6 milyar mikroplastik ve 3.1 milyar daha küçük nanoplastik  parçacıklar bıraktığını gözlemledi ve bu parçacıklar ancak mikroskop ile görülebiliyor. Bununla kalmayıp içerisinde koruyucu adı altında konulan birçok madde ise sağlığımızı tehdit ediyor.

Mikroplastikler bildiğimiz üzere çevre kirliliğine neden olan suda çözülmeyen düzgün şekilli yada şekilsiz polimerik parçacıklar olarak ta biliniyor. Plastik ürünlerde yaygın olarak kullanılan kimyasallardan bazıları, dioktil ftalat ve 2­-etilheksil gibi maddelerden oluşuyor. Bu maddeler hayvanlarda ve insanlarda oldukça geniş yelpazedeki sağlık sorunlarına neden oluyor.

Evet günlük yaşamda pratik çözümler bizi ne kadar rahatlatsa da uzun vade de farkında olmadan sağlığımız için kötü bir yatırım yapıyor. Bu gün bir telefon başında geçen saatler ve dakikalarımızdan haberdar değilken bir poşet çay ile zamandan tasarruf ettiğimizi düşünüyoruz. Yapmamız gerekenin doğru bilgilerle yanlış bilgilerin yerini değiştirmek olduğunu ne yazık ki bilmiyoruz. Bitki çaylarını daha natürel ve doğal yollarla kurutarak süzgeçli demliklerle kaynama sürecine dikkat ederek demlemeli ve fabrikasyon üretimi olan poşet çaylardan uzak durmalıyız.

Sağlığımıza yatırım yaparken zevklerimizden ödün verip daha sade bir hayatı sürdürmeye özen göstermeliyiz.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version