Hepimizin de bildiği gibi güzellik için denemediğimiz marka ve tavsiye kalmamıştır. Bunlardan başta geleni bir kadın için kaliteli bakımdır. Ama günümüzde o kadar çok marka ve çeşitli ürün piyasaya sürülmektedir ki takibini bile yapmakta çoğu zaman zorlanırız ya da tavsiyeler üzerine yönlendiriliriz.

Peki; hiç kullandığımız ürünlerin içerisinde ne tür kimyasallar ya da bileşenler olduğunu hiç araştırdık mı? Tabi ki de çoğu zaman hayır veya vaktimiz olmadı cevabını birçoğumuz çoktan verdik.Gelin bitkisel olmayan sadece görsellik adına üretilmiş insan sağlığını geri planda tutan kimyasal bomba ojemizin içindeki bileşenlere bir göz atalım.

Oje hem estetik hem görsellik açısından parmakların süsü dür. Ama içerisinde üç ayrı tehlikeli kimyasallar barındırmaktadır.

  1. FORMALDEYHDE isimli kimyasal deriyle temas halinde deri de kabarmalar kızarıklıklar ve pul pul döküntülere neden olmaktadır. Ayrıca solunumda ciddi sıkıntılara da yol açmaktadır.
  2. TOLUEN isimli madde plastik yapımında mürekkep boya üretiminde kimyasal boya inceltilmelerinde kullanılan bir kimyasaldır. Deriyle temas halinde deride tahrişlere kızarıklıklara ve yanıklara neden olmaktadır. Ayrıca bu maddeye temas devamlılığında derideki gözenekler yoluyla kana karışarak felç, koma, kansızlık hatta ve hatta körlüğe kadar bile ciddi sonuçlar doğurmaktadır.
  3. DİBUTYL PHTHALATE adlı kimyasal da diğerlerinden çok fazla bir farkı yoktur bu kimyasal da çözücülerde ve plastiklerde kullanılmaktadır. Özellikle üreme organlarında bozulmalara yol açmaktadır. Solunum yolu ile vücuda girdiğinde ise akciğerde ciddi tahribatlar oluşturmaktadır.
  4. Formaldehit ,fitalat gibi son derece zararlı kimyasal maddeler de ojenin içerisinde bol miktarda bulunmaktadır. Saf formaldehit, renksiz ve zararlı bir gazdır. Bu gaz işlendikten sonra, birçok tüketim ürünlerinde kullanılmaya başlar. Formaldehit, proteinler ile suda çözünmeyen bileşikler meydana getirdiğinden zehirli bir maddedir…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz