Musluklardan akan paslı suyun sebebi, tesisatın demir boru olması ve artık eskimesidir. Ülkemizde malesef bina ve yapılarda çok eski demir borular bulunmaktadır. Bu demir borular kimyası gereği belli bir dönem sonrasında paslanarak, hem tesisatın güvensizliğine , hemde artık suya pas ve küf karıştırsarak çeşmelerden akan suyun kullanılamaz olmasına sebep olmaktadır.

Bunun için yapılacak en iyi çözüm tesisatı plastik boru ile değiştirmek ve yenilemektir.

Peki Paslı Su İçmenin veya Kullanmanın İnsan Sağlığına Zararları Nelerdir?

musluktan ppaslı su akıyor

Su ve hava varlığında oluşan demir ve oksijen bileşiklerine (genellikle kırmızı oksitlere) pas denilmektedir. Paslanma demir ve demirin çelik gibi alaşımlarının korozyonu için kullanılan ortak bir terimdir.Evimizde kullandığımız paslı su tesisatı sayesinde; yıkanan meyvelerde sebzelerde, bulaşıklarda, kıyafetlerde, pişirilen yemeklerde, demlenen çaylarda her zaman değişik oranlarda pas bulunur ve ağızdan veya deriden bir şekilde vücuda girebilir.

Paslı su tesisatı yüzünden tüm kullanım alanımızda kullandığımız paslı suyun zararları ise;

  • Hemokromatozis (Demir Birikmesi Hastalığı)

Hemokromatozis vücudunuzda gereğinden fazla demirin biriktiği bir hastalık türüdür (fazla demir yüklenmesidir). Devamlı olarak paslı şebekeden kullanılan su her zaman paslı görünmese de göze görünmeyen pas partikülleri içerir. Buda demir demektir. Bu suyla yıkanan vücut teninden pas yani demir emilebilir.

Ayrıca doğrudan tüketimle Paslı suya maruz kalan insanlarda özellikle de karaciğer, kalp ve pankreasta birikmelerden dolayı yetmezlikler oluşabilir.

  • Tetonoz

Tetanoz mikrobik bir hastalıktır. Tetanoz mikrobu paslı çivide veya herhangi bir pas tabakasının altında bulunarak (paslı tesisat borusu gibi) insan vucuduna zarar verir. Yani paslı bir tesisattan da tetanos olabilme riskinizin olduğunu unutmamalısınız.

paslı suyun zararları nelerdir


Tesisatınızdaki Paslanmayı engellemek için yapılacak en iyi çözüm tesisatı değiştirmek ve yenilemektir.

Ek Önlem Olarak Tesisatınıza Pislik Tutucu Filtre Taktırabilirsiniz

Eğer daire içindeki tesisatınız yeni ise ve daireden saatlere giden tesisat eski ise, bu sebeple de sularınız paslı akıyor ise bunun en pratik çözümü tesisatınıza profesyonel pislik tutucu filtre taktırmaktır. Pislik tutucu filtreler tesisattaki pas ve küfü filitreliyerek sizlere daha temiz bir su gelmesini sağlayacaktır. Ancak bu filternin mikron filtre olmasın ve sökülerek temizlenebilir olmasına dikkat etmelisiniz. Bu takılan filtenin de aylık temizlenmesi ve filtrelerinin aylık yada altı aylık değişmesi gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz