MOBBİNG NEDİR?

Mobbing ya da halk arasındaki söylemi bezdiri, bir grup insanın, bir kimseye veya başka bir gruba sosyal baskı yapması anlamına gelir. Mobbing Latince kökenli sözcük olup; psikolojik şiddet, baskı, kuşatma, taciz, rahatsız etme veya sıkıntı vermek anlamlarına gelmektedir.

Özellikle hiyerarşik yapılanmış gruplarda ve kontrolün zayıf olduğu iş yerlerinde veya toplumlarda, gücü elinde bulunduran kişinin ya da grubun, diğerlerine psikolojik yollardan, uzun süreli sistematik baskı uygulamasıdır. 

MOBBİNG TÜRLERİ NELERDİR?

Tüm mobbing eylemlerinin, kötü niyetli niyet ve işyerinin düşmanlık ve taciz duygusu gibi, bu eylemlerin mağdur için yaptığı gibi, ortak noktaları vardır. Bazı mobbing örnekleri:

– Belirli bir çalışan hakkında bir söylenti yaymak en yaygın mobbing türlerindendir.
– İşçinin ofiste tecrit edilmesi durumu
– Çalışanın görevlerini yerine getirmesini zorlaştırmak
– Çalışanın işten ayrılmasını sağlamaya çalışmak
– Konuşurken sözünün kesilmesi (değersizlik durumu yükleme)
– Küskünlükler
– Yok sayılma
– Lakap takma
– Görmezden gelinme
– Yapılan işin sabote edilmesi
– Sürekli suçlanma ve eleştirilme
– Uygunsuz şakalar yapılması

– Statünün küçümsenmesi
– Cinsel tacize maruz bırakılması
– Sözlü ya da yazılı tehdit
– Kaba ve kötü sözlerle rencide edilme durumu
– Motivasyonun kırılmaya çalışılması
– İş performansının dışında işler verilmesi
– Alışılmış iş düzeni bozularak farklı işlere yönlendirilmesi durumu

MOBBİNG TÜRLERİ NELERDİR?

3 farklı mobbing çeşidi vardır. Bu mobbing türleri nelerdir? birlikte inceletelim.

Dikey Mobbing (Psikolojik Taciz): Nadir görülen mobbing türlerinden biridir. Fakat kurumsal şirketlerde bazen rastlayabilirsiniz. Bu mobbing türü işten çıkarılan yöneticinin yerine yeni yöneticinin getirilmesi sonucu çalışanların eski yöneticiye duyulan sevgiden dolayı yeni yöneticiye karşı uyguladığı mobbing türüdür.

Düşey Mobbing (Psikolojik Taciz): Yönetici pozisyonunda olan kişinin alt kademede olan çalışanlarına uyguladığı mobbing türüdür. Bunun nedeni yöneticinin alt kademede olan çalışanın kendisinden daha başarılı olmasını istememesidir.

Eğer alt kademede bulunan kişi yöneticisinden genç ise burada yönetici kendisinin daha güçlü olduğunu göstererek alt kademedeki çalışanını yıpratmaya çalışır. Tabi bu uygulamayı yaparken kurumsal kimliğini ön plana alır.

Yatay Mobbing (Psikolojik Taciz): Aynı konuma sahip olan kişilerin birbirlerini kıskanması sonucu psikolojik taciz olarak nitelendirilen bir mobbing türüdür. Burada eşit konumda olan kişilerin birbirlerini kıskanması sonucu birbirlerinin açıklarını üstlerine şikayet etmeleri gibi diyebiliriz.

MOBBİNG’İN ZARARLARI NELERDİR?

Mobbing bireyin meslek hayatına, benlik duygusuna zarar vermekle beraber sürekli kendisinden kuşku duymasına neden olmaktadır. Bu davranışa maruz kalanlar kendilerine olan güveni kaybeder ve paranoya haline girerler. Mobbing uygulanan kişi bulunduğu ortamda kendisini huzursuz hisseder, korku ve utangaç halinde bir davranış haline bürünür.

Bireyler herhangi bir yere gitmek istemezler. Daha sonra ilerleyen aşamalarda uyku sorunlarıyla boğuşurken, ağlama krizlerine, panik atak veyahut kalp krizine kadar varabilecek ciddi rahatsızlıklara yakalanabilirler.

Konsantrasyon bozukluğu, ağlama, alınganlık gösterme, özgüvende azalma, kendini sosyal ortamlardan soyutlama, depresyon hali en gözle görülen mobbing davranışının etkileridir. Daha ciddi etkilerine değinmemiz gerekirse; uyku bozuklukları, tansiyon tutarsızlıkları, anksiyete, işe geç kalma ve bunun yanında işten erken çıkma isteği, alkol ve ilaç kullanma, iştahsızlık mide ve bağırsak sorunları gözlemlenir.

Uzun süre mobbing’e maruz kalanlar panik atak, anksiyete, depresyon, kalp krizi ve daha ciddisi intihar’a, cinayete gidebilen durumlara maruz kalabilmektedir.

Mobbing’den Korunma Yöntemleri

Mobbing kurbanlarına, yeni bir iş araması, yardım alması, kendini yalıtmaması, özgüvenini geliştirmesi, olasılıkları hatırlaması, yaraları sarmaya çalışması, yasal işlem yapması ve bağlı bulunduğu sendikaya başvurmasını önermekteyiz.

Mobbingin psikolojik bir saldırı olduğu düşünülürse psikolojik savunma yöntemleri geliştirmek büyük önem taşımaktadır. Böylece alınan yaranın derinleşmesi önlenebilir ve kişi, iş yaşamının dışına atılmaktan kendini kurtarabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz