Mikrodalga fırınlar, elektriği mikrodalga olarak adlandırılan elektromanyetik dalgalara dönüştüren elektronik mutfak aletleridir. Bu dalgalar gıdalardaki molekülleri uyararak titreşmelerini, etraflarında dönmelerini ve birbirleriyle çarpışmalarını sağlar bu da enerjiyi ısıya dönüştürür.

Mikrodalga Fırınlar Sağlığa Zararlı Mıdır?

Mikrodalga fırınlar zararlı mıdır? sorusunun cevabı, geçmişten bu güne yapılan araştırmalar sonucu, maalesef ‘evet’tir.

Mikrodalga fırınlar; kullandıkları frekans fm radyo bandı freansının yaklaşık 20 katı olan , ve yiyeceğin içindeki su ve yağ moleküllerine direk temas ederek onların ısınmasını sağlayan aletlerdir. Plastik, cam ve seramik gibi malzemeler bu mikrodalga’dan çıkan frekanslardan etkilenmezler. (ilginçtir ki giysiler de yanmaz, ama kullanılmaz hale gelirler.)

Peki Çalışırken Mikrodalganın içindeki mikrodalga ışınlar ışık gibi dışarı sızmıyor mudur?

Mikrodalgalar kapakta bulunan metalin üstündeki ufak deliklerden dışarı sızamazlar. Çünkü mikrodalganın fiziki karakteristikleri buna uygun değildir. Dalgaların frekansı (saniyedeki titreşim sayısı) ile dalga boyu arasında şu ilişki vardır: Yüksek frekans kısa dalga boyu, alçak frekans uzun dalga boyu demektir. Bunu terside doğrudur. Kapakta bulunan ufak delikler ışık dalgalarının geçmesine izin verirler ve fırının içini görürüz. Çünkü ışığın dalga frekansı son derece yüksektir, dolayısıyla dalga boyu da çok küçüktür. Dalga boyunun çok küçük olması kapaktaki deliklerden geçmesine müsaade eder. Mikrodalgaların ise frekansı düşüktür ve dalga boyu daha uzundur. Bu yüksek dalga boyuyla kapaktaki ufak deliklerden geçemezler ve içeri tekrar geri yansırlar.(fırınınız arızalı değilse)

Bitkisel Ürünleri Mikrodalgada Isıtmaktan Uzak Durmalısınız…

Bitkiler ve yeşillikleri mikrodalga fırında ısıttığımızda oluşmaktadır. Çünkü birçok bitkisel ürüne değerini veren besinler, yiyeceğin içerisinde yer alır. Ancak mikrodalga fırın besin içerisindeki suyu titreştirip ısıttıkça, suyla birlikte bu besin maddeleri de yiyeceğin dışına çıkar. Örneğin mikrodalga fırında bir brokoliyi ısıttığınızda, glukosinolat adı verilen sülfür içerikli kimyasalın neredeyse tamamını yitirirsiniz. Bu kimyasal, kansere karşı mücadelede önemli bir araç olmakla birlikte; aynı zamanda birçok kişinin brokoliyi “itici”, bazılarının ise “iğrenç” bulmasına neden olan tadı veren kimyasaldır.

Microwave-safe yazısına çok güvenmeyin…

Yiyecek kapları üzerinde yer alan “microwave-safe” yani “mikrodalga fırınlar için emniyetlidir” ibaresine kanmayın.

Bu, o plâstiğin sağlığınıza zarar vermeyeceği değil mikrodalga fırında erimeyeceği, kırılmayacağı yeni zarar görmeyeceği anlamına gelmektedir.Plastiğin esnek olmasını sağlayan bisfenol A, fitalat gibi kimyasal maddeler ısıtma işlemi sırasında kaptan yiyeceklere geçebiliyor.

Bir de kullanılacak olan plastik kapların altlarında yer alan geri dönüşüm kodlarına dikkat edilmesi önemli.3 ve 7 numaralı olanların mutfağımızda asla bulunmaması gerekir.

İlla Mikrodalga fırın kullanacam diyorsanız(zararlarını azaltmak adına);

  • Mikrodalga fırınlarda sadece cam ve seramik kapları kullanın.
  • Bu kabın üzerinin örtülmesi gerekiyorsa plastik bir kapak yerine kâğıt havlu kullanın.
  •  Plastik yiyecek kaplarını asla tekrar kullanmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz