Ana Sayfa Yaşam &Sağlık Maraş Otunun Zararları Son Derece Ürkütücü…

Maraş Otunun Zararları Son Derece Ürkütücü…

0

Maraş Otu nedir?

Maraş otu, dil altına konularak emilen kafa yapıcı bir bitkidir. Renk ve koku bakımından kınaya benzemektedir. Genellikle ülkemizin Güneydoğu Bölgesinde (Kahramanmaraş ve Gaziantep bölgelerinde) yetiştirilen bir bitkidir.

Sigarayı bırakmak isteyenler tarafından yoğun olarak kullanılıan Maraş otu dumansız tütündür. Hasankeyf Tütünü, ağızotu, deli tütün Maraş otu türleridir. Maraş otunu 1.Dünya Savaşı sırasında, Fransız askerleri Gaziantep ve Kahramanmaraş bölgelerinde halka öğretmiştir. 

Maraş Otunun Zararları nelerdir?

Normal tütündeki nikotin oranı % 1- 3 arasındadır. Fakat Maraş otundaki bu oran % 9’dur. Dumansız tütünün insan sağlığı üzerindeki etkileri ise ülser ve kansere neden olmaktadır.

Dudak ile dişler arasındaki bölgeye konularak kullanılan Maraş otu ağızda uyuşmaya sebep olur. Maraş otu sindirim, sinir ve solunum sisteminde ciddi hasarlar meydana getirir. Maraş otu ağız florasını bozarak ağız sağlığını olumsuz etkiler. Dişi tutan kemik ve diş etinde iltihaplanmalara neden olur. Maraş otu, diş etini ve kemikleri zayıflatır. Damar ve Kalp rahatsızlıklarını tetikler. Maraş otu, ağız kanserine yol açar. 

 Sigara damarları tıkar, alkol damarları genişletirken Maraş otu da kalbin çalışma sistemini tahrip ediyor. Nikotini yüksek derecede olduğu için karaciğeri de tahrip ediyor.

Bağımlılık yapan Maraş otu sağlığı her yönden olumsuz etkilemektedir.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version