Limon tuzu yani E330 olarak bilinen sitrik asit; maddesi birçok gıdaların ve hazır ürünün içinde kullanılmaktadır. Gıda sektöründe bazı şekerleme türlerinin yapımında, ilaç sektöründe ve bazı hazır içecek türlerine tat vermek amacıyla kullanıyor.

Limon tuzu, mutfakta salataların ve yemeklerin içinde kullanıldığı gibi yiyeceklerin taze kalmasını sağladığından zeytin yapımında, turşu kurmada ve reçel hazırlamada da kullanılabiliyor.

Limon Tozu meyve ve sebzede doğal olarak bulunan sitrik asit organik asitlerden biridir. Meyve ve sebzelere ekşi tadını veren bu asit özellikle narenciyelerde (sitrus) bulunduğu için sitrik asit adı verilmiştir. Gıda sektöründe en yaygın kullanılan katkı maddelerinden biridir.

Sitrik asit 20. yüzyıla kadar başta limon olmak üzere narenciye sularından doğal olarak elde edilmekteydi. Ancak bu meyvelerden elde etmek pahalı bir yöntem olduğu için, sonraki yıllarda sentetik olarak şeker pancarı melasından üretilmeye başlandı. Melastaki şekerden mayalar ve bakteriler gibi mikroorganizmalar yardımıyla gerçekleşen mayalanma (fermantasyon) sonucunda sitrik asit elde edilmektedir.

Limon tuzu aslında yanlış anlaşılan bir üründür. Tuz değildir asittir. Limon tuzu çoğu kişi tarafından limondan elde edilen doğal bir madde olarak bilinir. Oysa limon tuzu denilen kimyasal sitrik asitin limondan değil şekerden elde edilen bir kimyasaldır.

Limon tuzunun zararları nelerdir?

Limon tuzu fazla kullanıldığında mide sorunlarını arttırırmaktadır.

Temas edilirse gözleri ve cildi tahriş edebilir. 

Direkt tüketilmesi halinde ağız ve boğazda yaralar oluşmasına neden olur ve sıcak suyla tepkimeye girerse, alerjik durumların ortaya çıkmasına yol açar.

limon tuzunun zararları

En önemli zararı bağırsaklarımızda bulunan faydalı bakterileri öldürerek bağışıklık sistemimizi bozmasıdır.Hastalıklara karşı direncimizi azalttığından dolayı tüketimde doğal limon suyu kullanılması en doğrusudur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz