Ana Sayfa Hayvanlar Alemi Kristal kedi kumunun zararları nelerdir ?

Kristal kedi kumunun zararları nelerdir ?

0

Binlerce yıldır yanı başımızda olan en yakın dostlarımız kediler de bizlerle beraber köylerden, kırsaldan şehirlere göç ettiler ve onlar da artık apartman hanesi oldular.

Evde kedi bakımı denilince akla gelen ilk şeylerden hatta olmazsa olmazlardan biri tabi ki kedi kumu. İçgüdüsel olarak tuvaletlerini kuma yapmaya ve sonra da kapatmaya programlanmış olan kedilerin tuvaletlerini rahat yapabilmeleri için kedi kumu vazgeçilmez.

Piyasada farklı malzemeler kullanılarak üretilmiş farklı kedi kumları bulunuyor ve bu kumlardan biri olan kristal kedi kumu son yıllarda en çok tercih edilen kedi kumu durumunda. Silika kedi kumu olarak da bilinen kristal kedi kumunun bu denli çok tercih edilmesinin altında yatan neden pratik olması, bu kum kolayca topaklanıyor, kedilerin patisine diğer kumlarla kıyaslandığında daha az yapışıyor ve idrarı iyi emiyor.

Peki, çoğumuzun pratik olduğu için tercih ettiğimiz kristal kedi kumunun zararları konusunda bilgimiz var mı?

Evet, silika kedi kumunun zararları dünyada uzun süreden beri tartışılıyor ancak ülkemizde bu konuda fazla bir bilgi yok oysaki yapılan araştırmalar kristal kedi kumunun kanserojen olduğunu gösteriyor. Ayrıca bu kedi kumlarının zararları yalnızca kediler için değil bizler yani insanlar için de geçerlidir.

Silika kedi kumu silikozis hastalığına neden oluyor!

Ülkemizde kot taşlama işinde çalışan işçilerin hastalığı olarak bilinen silikozis silika maddesinin solunması nedeni ile ortaya çıkıyor. Yani silika kedi kumu bu hastalık ile direkt ilişkili! Silika tozunun solunması ile birlikte ortaya çıkan bu hastalık nefes darlığına, yorgunluk gibi belirtilere neden oluyor ve ne yazık ki hastalığın ne insanlar ne de kediler için spesifik bir tedavisi yok.

Kristal kedi kumunun zararları bunlarla da sınırlı kalmıyor, zira sıvıyı emmek üzere üretilen bu kedi kumları kedilerin tüylerine, patilerine de yapışabiliyor ve kediler kendilerini temizlerken bu kumları yutabiliyorlar.

Kedinin yuttuğu kristal kedi kumları hayvanın midesindeki ya da bağırsaklarındaki suyu emiyor ve bu da beraberinde dehidrasyonu yani sıvı kaybını getiriyor ayrıca besinlerin bağırsaklardan emilimini de engelleyerek son derece ciddi sorunlara zemin hazırlıyor.

Amerika’nın en önemli hayvan hakları kuruluşlarından biri olan ASPCA (American Society for the Prevention of Cruelty to Animals) tüm bu nedenlerle kristal kedi kullanılmamasını öneriyor.

Talaş kedi kumu kaliteli bir alternatif ürün.

Uzun süredir tartışılan ve artık sadece kanserle değil tüberküloz, bronşit gibi hastalıklarla olan ilişkisi bilimsel olarak kanıtlanmış olan silica kedi kumu yerine doğal içerikli talaş kedi kumu oldukça iyi bir alternatif. Bilinçli kedi sahipleri tarafından tercih edilen bu kum doğal içerikli, tozsuz ve kedi yuttuğu takdirde doğal olduğu için hemen hiç zarar vermemesi ile gayet makul bir seçenek. Ayrıca bu kedi kumları biyolojik olarak parçalanabiliyorlar, koku, boya gibi maddeler içermiyorlar ve kompost yapımında da kullanılabiliyorlar.

Yani kristal kedi kumu kanser yapar mı sorusunun yanıtı evet. Ancak kanser yapmasa bile yukarıda saydığımız hastalıklara neden olması bile hem kedilerimizi hem de kendimizi silika kumdan uzak tutmamız için yeterlidir.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version