Herkesin evinde bulunan kolonya rahatlatıcı serinletici ve dezenfektan etkisiyle herkes tarafından sık sık kullanılan ürünlerden biridir. Özellikle bayramlarda gelen misafirlere ikram ettiğimiz kolonya geleneksel adetlerimizden biri olsa da pek çoğumuz zararlı olup olmadığı hakkında bazı endişelere sahip olabiliriz. Peki, kolonya zararlı mı? Kolonya cilde sürülür mü? Kolonyanın zararları nelerdir?

Göze kolanya dökmenin zararları var…

Kolonyalar; Uzmanlar tarafından da yapılan araştırmalar neticesinde standart dışı üretimler sonucunda ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor. Sahte kolonyalarda kullanılan metil alkol, insan sağlığı üzerinde ciddi tahribatlara yol açabiliyor.

Kutulu ambalajlı üzerinde firma bilgileri olan, Sağlık Bakanlığı bilgileri olan ürünler tercih edilmelisiniz. Daha çok seyyar satıcıların bayrama yönelik sattıkları renkli kolonyalar var. O tür kolonyalar genelde sıkıntılı oluyor. ve zarar veriyor. Zaten kokusunu kokladığı zaman çok itici, yakıcı kokular oluyor.

En önemli konu Etil alkol – Metil alkol diye bir kavram var. Zaten metil alkol kullanıyorlarsa o hem döktüğü zaman cildi yakıyor hem de göze temas ettiği zaman gözde sorunlara yol açıyor. Kolonya alırken içeriğini mutlaka gözden geçirmekte fayda var.

Kaliteli kolonyaların içerisinde ‘’etanol” denilen etil alkol kullanılır ve iyi bir kolonyanın içerisinde 80 derece, kokularda ise 60 derece olması gerektiği önerilmektedir.

Metil alkol boya sanayisinde, temizlik, boya ve otomobil sanayisinde kullanılan bir alkol türüdür. O göze temas ettiği zaman köR OLMA RİSKİNİZ VAR.

Peki kaliteli dahi olsa kolonyanın zararları var mıdır?

– Özellikle egzama ve sedef gibi cilt hastalıkları sorunu yaşayanların kolonya kullanımından uzak durması gerekmektedir.
– Cilde sürülen kolonya cildin tahriş olmasına, matlaşmasına ve kurumasına neden olabilir.
– Güneşe çıkmadan önce yüzünüze sürdüğünüz kolonya lekelenmelere neden olabilir.
– Dezenfekte olarak kullandığımız kolonya yerine su kullanmak daha hijyenik bir seçim olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz