Kedi sahiplenmek isteyen ailelerin aklına ilk gelen çekince kedi kılının herhangi bir hastalık yapıp yapmadığıdır. Öncelikli olarak sizlere belirtmek istediğimiz; Düzenli veteriner hekim kontrolü yapılan evcil hayvanın sizlere hastalık ya da parazit bulaştırma riski bulunmamasıdır.

İlk akla takılan kedi tüyünün yutulması sonucu organlarda kist yaptığı inancının toplum içerisinde yaygınlığıdır. Kedinin tüyü iç organlarda tutunarak herhangi bir kistte neden olmamaktadır. Bunu yapabilecek olan bir çeşit parazittir.

Eğer düzenli parazit aşıları yapılan bir kediniz varsa kist oluşumuna maruz kalmazsınız.

Peki nedir bu kedi tüyü ve kist ilişkisi?

İç parazit uygulaması yapılmamış bir kedinin bu paraziti taşıması elbette mümkündür. Parazit sadece dışkı ile dışarı çıkar ve sadece dışkı tazeyken hayatta kabilir. Bizler kedimizin “taze” dışkısını ağız yolu ile almadığımıza göre nasıl toksoplazmosis olabiliriz? Yani bunun tek yolu, kedimizin “kedimizin iç parazit aşısını yaptırmamış olmamız, üzerinde taze dışkı bulunan tüyünü ağız yolu ile almamız ve bu sırada kedimizin bir toksoplazma enfeksiyonu geçiriyor olmasıdır”. Bu o kadar komik ve düşük bir ihtimal ki dünya üzerinde kayıtlı vakaların kedilerden kaynaklanan kısmı toplam toksoplazmosis vakalarının %1’ini bile oluşturmamaktadır.

Sonuç olarak ise; Parazit aşıları düzenli yapılmış kedilerden hastalık kapma olasılığınızın olmadığını belirtmek istiyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz