türkiye’de büyük petrol rafinerilerinde üretim yapıldığı ve üretim aşamasından başlayarak çok sayıda denetleme gerçekleştirildiği için kalitesiz akaryakıt ile kolay kolay karşılaşılmamaktadır. Genellikle düşük oktanlı yakıtlara kalitesiz denilmektedir. Ayrıca zaman zaman kaçak akaryakıt ve kalitesiz akaryakıt kavramlarının karıştırıldığı da görülmektedir. Kısacası kalitesiz akaryakıttan bahsedebilmek için bazı kavramların tam olarak bilinmesi gerekmektedir.

Oktan Sayısı Nedir?

Genellikle yüksek oktanlı benzinlerin çok daha kaliteli olduğu sanılır. Ancak bu doğru değildir. Oktan sayısı, benzinin tutuşması ile doğru orantılı olarak artar ve azalır. Örneğin 98 oktan benzin, 97 oktan benzine göre daha yavaş tutuşur. Araçların motorları, belirli bir ısının üzerinde ya da altında çalıştıkları zaman hem zarar görür hem de istenen verimi vermezler. Bu nedenle aracın üreticisi tarafından yayınlanan ideal oktan değerine uyulması çok önemli ve gereklidir.

Motorin Yerine Kullanılan 10 Numara Yağ Nedir?

10 numara yağ, artık bazı kimyasallardan elde edilir ve yakıt olarak kullanılması kesinlikle yasaktır. Çünkü motorine göre oldukça yüksek bir sıcaklık açığa çıkarır ve aracın yanmasına dahi neden olabilir. Kısacası kullanımı oldukça tehlikelidir. 10 numara yağ, aracın hararet değerinden kolayca fark edilir. Aracınızda 10 numara yağ nedeniyle hararetin yükselmesi durumunda hemen yol yardıma başvurmanız gerekir.

Kaçak Benzin ve Mazota Neden Dikkat Edilmeli?

Türkiye’de bulunan büyük petrol rafinerileri, yüksek standartlarda benzin ve motorin elde eder. Ayrıca çok sayıda denetim yapılması nedeniyle de günümüzde kaçak benzin ve mazot fazla kullanılmaz. Akaryakıt istasyonlarında satılmaları da çok zordur. Ancak yine de kaçak benzin ve motorine dikkat edilmesi gerekir. Çünkü araca kaçak akaryakıt konduğunda motor normalden daha yüksek sıcaklıklarda çalışabilir ya da motorun supap gibi parçaları aşınabilir.

Kalitesiz Akaryakıtın Zararları

  • Kalitesiz akaryakıt, aracın başta motor olmak üzere birçok parçasının aşınmasına neden olur.
  • Çevreye normalden daha fazla karbon salınmasına neden olabilir. Bu nedenle de olumsuz etkileri fazladır.
  • Normalden daha çok ısınmaya neden olduğu için aracın tutuşmasına ya da yanmasına yol açabilir. Buna bağlı olarak da hem sürücülerin hem de trafikte yer alan diğer insanların can ve mal güvenliğini tehlikeye atabilir.

Son olarak Türkiye’de çok az oranda bulunan kalitesiz akaryakıttan etkilenmemek için bilinen markaların akaryakıt istasyonlarının tercih edilmesi önerilmektedir. Kalitesiz akaryakıttan şüphelenildiği zaman ise yasal mercilere şikayette bulunulması gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz