Gıdalarda (özellikle sucuklarda) ısıl işlem görmüş veya fermante edilmis kelimelerine çok rastlamaya başladık. Marketlerden ürün alırken bu iki kelimenin tam olarak ne anlama geldiğini bilmediğimiz için seçim zorluğu yaşamaya başladık.

İlk olarak bu kelimelerin anlamını bir inceleyelim.

Fermente Sucuk Ne Demektir ?

ısıl işlem görmüş ne demek, zararları nelerdir

Fermente; kelime anlamı olarak olgunlaştırma demektir. Sucuk üretiminde ise geleneksel yollarla üretilmiş sucuklara fermente sucuklar denir.Sucuk yapım aşamaları bittikten sonra Doğal yolla bekleme (olgunlaştırma) sürecidir.

Fermente sucuklarda, kıyma haline getirilen sucuk harcı içine baharatlar ve aroma vericiler eklendikten sonra hayvan bağırsağı veya yapay bir kılıf içerisine konularak belli bir süre olgunlaşması için bekletilir. Bu işlemin sonunda sucuk kendi kendine mayalanır ve tüketilebilecek hâle gelir. Bu işlem diğer üretim yöntemlerine göre daha uzun sürer.Raflara ulaşması ve satış ağına katılması biraz uzundur fakat sağlıklı olan yöntemdir.

Isıl İşlem Görmüş Sucuk Ne Demektir ?

İşlem işlem görmüş sucuklar da aynı şekilde etin kıyma haline getirilip aroma verici ve baharatlarla karıştırılmasıyla üretilir. Fakat olgunlaşma sürecini kısaltmak için sucuk, içindeki nemi belirli bir miktar kaybedene kadar ısıya maruz bırakılır ve olgunlaşma sürecine müdahale edilerek üretim aşaması hızlandırılır.Raflara ulaşmasını hızlandırmak için fermantasyon süresini hızlandıracak ısıl işlemler yapılmaktadır.

Fermente ve Isıl İşlem Görmüş Arasındaki Farklar nelerdir?

Sucukların kılıfa konulma esnasına kadar aralarında fazla bir fark yoktur . Kılıfa konulduktan sonra fermente sucuk ekstra bir işlem görmez ve kendi kendine bırakılarak kuruması, olgunlaşması beklenir.

Sucuklar Doğal süreci ile fermantasyon geçirdiği için probiyotik açısından çok zenginleşiyor. Yani etin eski halinden daha da faydalı olduğu bir işleme biçimi bu aslında.

Isıl işlem görmüş sucuklarda ise bu olgunlaşma sürecine ısıyla müdahale edilir ve son ürün çıktı süresi kısaltılır. Bu nedenle ısıl işlem görmüş sucuklar fermente sucuklara göre daha ucuzdur. Ayrıca bu işlemin bir diğer amacı da üretim süresini kısaltarak üretim kapasitesini arttırmaktır. Doğal fermante olmadığı içinde probiyotik açısından çok sağlıksızdır. Besin değerlerinin azalmasına neden olan bir yöntemdir.

Sonuç olarak; Isıl işlem görmüş sucuk vb. gıdalardan uzak durup, doğal fermante edilmiş yöntemleri seçmeliyiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz