SAÇ BOYASININ NORMAL ZAMANDA ZARARLARI NELERDİR?

Özellikle kadınların kendini bakımlı ve mutlu hissetmek için kuaförde veya ev ortamında yaptığı saç boyama işlemi ciddi rahatsızlıklarla sonuçlanabiliyor. Saçlarımıza uyguladığımız ya da yaptırdığımız kimyasal işlem özellikle daha erken yaşlarda alerjik reaksiyonlara sebep olabiliyor. Hatta bunla kalmayıp ölümle bile sonuçlanabiliyor.

Saçların özellikle sık sık boyanması saçın zaman içinde kırılmasına doğal nemini kaybetmesine ve eğer açıcı oksidan madde uygulanıyorsa bu tehlikeli maddenin deri yoluyla vücuda emilimi kolaylıkla olup çok tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor.

Saç boyama işlemi yapılmadan önce kişinin alerjik reaksiyon gösterip göstermediği kulak arkasında küçük bir bölüme uygulanarak test edilmelidir.

Açıcı olmadan kullanılan bitkisel boyalar kişinin ön tercihi olmalıdır.

GEBELER SAÇ BOYAYABİLİR Mİ? HAMİLELİKTE SAÇ BOYATMAK ZARARLI MIDIR?

Peki Gebelikte saç boyama işlemi yapılabilir mi? Sizler için araştırdık…

Biliyoruz ki anne adayları gebeliğin ilk aylarında bazı tehlikeli alışkanlıklarından gebelik sonuna kadar hem kendi sağlığı hem de bebeğin sağlığı için uzak durmaktadır. Bunların içine saç boyama ve saça uygulanan kimyasal işlem de girmektedir. Hekimler ise ilk 10 hafta bebek organlarının oluşumunu tehlikeye sokmamak için yaptırılmaması gerektiğinin altını çizmektedir.

Hamile olduğunu bilmeden bu işlemden geçmiş anne adaylarının da sıkıntısız bir şekilde bebeklerini dünyaya getirdiği gözlemlenmiştir. Ama bu demek değildir ki risksiz bir hamilelik düşünülemez. Yapılan kimyasal işlem deri yoluyla kana karışıp bebeğe ulaşabilir. Bazı Yapılan çalışmalarda ise plesenta yoluyla zararlı birçok maddenin süzülerek bebeğe ulaşması engellendiği saptanmıştır.

Bu nedenle saç boyama işlemi gebeler için muhtemel bir risk oluşturmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz