Son zamanlarda gelişen glutensiz yiyeceklerin daha sağlıklı olduğuna dair inanış, glutensiz diyete yönelimi oldukça artırmıştır. Gluten, buğday içerisinde yer alan ve un öz değerlerini en fazla içeren protein grubudur. Gluten, çok sayıda ve çeşitte tam veya işlenmiş gıdalarda bulunmaktadır. Yani genetiği oynanmış buğdaylarda çok daha fazla miktarda bulunmaktadır.

Sindirimi zor olduğu gibi sağlığa da bir çok zararı bulunmaktadır. Fazla tüketilmesi sonucunda çölyak hastalığına neden olmaktadır. Çölyak hastalığı kişilerde bağışıklık sistemi bozukluğuna denilebilir. Kişinin proteine alerjisi varsa gluten içermeyen ayrıştırılmış yiyecekler ile beslenmesi gereklidir. Bağırsak sendromu vakalarının büyük bir kısmında bireyler glutene aşırı hassasiyet gösterirler.

Gluten gıdaları birbirine bağlamaya yardımcı olup ağsı yapısını oluşturur ve mayalanmasını sağlar. Gliadin ekmek pişerken kabarmasını sağlarken gluten ekmeğe esneklik kazandırır.

Fırınlanmış gıdalarda, nihai ürünün mukavemeti ve raf ömrünü artırmak için kullanılır. Besinler dışında kozmetik ürünler, oyun hamurları, diş macunu, gargara, ilaç ve takviyelerde çeşitli miktarlarda gluten bulunmaktadır.

GLUTENİN ZARARLARI NELERDİR?

Glutenin zararları arasında en çok bilineni şüphesiz bağırsaklara zarar vermesidir.(Yapısında bulundurduğu proteinler sebebiyle alerjik durumlara neden oluyor)

Bağırsakların bozulmasi ile beyin dogrudan etkileniyor ve depresyon ve benzeri psikolojik sorunlara neden oluyor.

Çölyak hastalığına sebebiyet veriyor.

Glutenli yiyecekler nelerdir?

Yulaf , Arpa, Çavdar, Buğday

Bu besinler özellikle Çölyak hastalarının tüketmemeleri gereken besinlerdir.

Glutensiz yiyecekler nelerdir?

– Mısır ürünleri (mısır unu, mısır irmiği, tane mısır), Pirinç ürünleri , Karabuğday, Keten , Darı , Kinoa , Soya , Fındık , Fasulye , Meyve ve sebzeler , Et ve kümes hayvanları, Balık ve deniz ürünleri

glutenin zararları nelerdir

GLUTEN FREE NE DEMEK?

Ağustos 2013’te, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), glutensiz gıdaların etiketlenmesinde “gluten-free” tanımlamasını uygulamaya aldı. FDA, bir yiyeceğin glutensiz olarak etiketlenmesi için en fazla 20 ppm (milyonda 20) oranında gluten içermesi gerektiğini belirtmektedir. Mevcut teknoloji 20 ppm’nin altındaki glutenin varlığını güvenilir bir şekilde ölçemediği için sıfır ppm yerine 20 ppm kullanılmaktadır. Bu eser miktar, glutenden olumsuz etkilenen hastalar için sorun teşkil etmediği onaylandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz