Teknolojik ilerleme ve sanayileşme arttıkça alerjik rahatsızlıkların da arttığı gözlenmektedir. Deri hastalıklarının çok farklı şekillerde ortaya çıkabildiği ve bu nedenle alerji gibi rahatsızlıkların ”yüzyılın hastalıklarından biri” olduğu önemli araştırmacılar ve bilim adamları tarafından kanıtlanmıştır.

Buna nazaran geçici dövmeler ve hint kınaları yüksek oranda parafenilen diamin”in (PPDA) maddesinin içinde bulunması cilde zarar veren maddelerin başında gelmektedir.(Resimde küçük bir kızın gecici dövmeden gördüğü zarar var.)

Geçici dövmelere ve hint kınalarına siyah renk elde etmek için gelişigüzel bu maddenin eklendiği biliniyor, ancak bunun hangi oranda olduğu bilinmiyor. Bu maddeye maruz kalan meslek grubuna mensup kişilerde de sık sık iritasyon görülmektedir.

Ayrıca toplumda da yüzde 1-2 oranında bu maddeye bağlı alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabildiği araştırmalarca kanıtlanmıştır.

 Maruz kalma yolları inhalasyon, deri emme veya göz teması yoluyla olmaktadır. maruz kalma semptomları sonucu ise boğaz tahrişi, bronşiyal astım, ve hassas duyarlılık, deri dökülmeleri, kızarıklık, yanma, kaşıntı, içi sıvı dolu kesecikler ve sulanma gibi belirtiler ortaya çıkabileceğini, bu nedenle bu tür maddelerle işlem yaptırmaktan kesinlikle kaçınılması gerektiğini biliyor muydunuz?

Bu son derece tehlikeli ve insan sağlığını büyük ölçüde olumsuz etkileyen madde sıklıkla kullandığımız saç boyalarında açıcılarda kozmetik ürünlerinin bir çoğunda hint kınalarında geçici dövmelerde bol miktarda bulunmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz