Ana Sayfa Yiyecek & İçecek Gazlı İçeceklerin Sağlığa Zararları nelerdir?

Gazlı İçeceklerin Sağlığa Zararları nelerdir?

0
gazlı içeceklerin sağlığa zararları nelerdir?

Hayatımızı esir almış gazlı içecekler içeriğindeki maddelerden dolayı sağlığa çok büyük zararlar veriyor ve bağımlılık yapıyor. Gazlı içecekler özellikle çocuklarda büyük tehlike arz ediyor. Bu içecekler çocukların gelişimini olumsuz etkileyerek, ileri ki yaşlarda hastalıklara neden oluyor.

GAZLI İÇECEKLER AŞIRI ŞEKER İÇERDİĞİ İÇİN SAĞLIĞA ZARAR VERİYOR, HİÇBİR ŞEKİLDE BESLEYİCİ VE FAYDALI YANI BULUNMUYOR. ÜSTELİK KALP, ASTIM, DİŞ ÇÜRÜĞÜ, OBEZİTE, ERKEN ERGENLİK , DİYABET VE OSTEPOROZ GİBİ ÖNEMLİ HASTALIKLARA SEBEP OLUYOR. 

Astım; Gazlı içeceklerde bulunan sodyum benzoat maddesi, hazır gıda sektöründe koruyucu antimikrobiyal madde olarak kullanılan ve ürünün raf ömrünü uzatan kimyasal bir tuzdur. Bu madde potasyumun kullanabilirliğini düşürüyor. Araştırmalara göre vücudun sodyum benzoata gösterdiği reaksiyonlar egzama, astım ve kurdeşene neden olabilmektedir.

Kalp Rahatsızlıkları;

Gazlı içeceklerde kullanılan yüksek dozda fruktozlu mısır şurubu kalp ve damar rahatsızlıklarını arttırmaktadır.Kalp rahatsızlıklarının %70’nin bağlı olduğu obezite olma riskini gazlı içecekler 1,6 kat arttırmaktadırlar.

Diş Sorunları;

Gazlı içeceklerde yoğun miktarda bulunan asitler diş minesinde zedelenmelere sebep olmaktadır. Zedelenmeler sonucunda çürükler oluşmakta, diş kökü ve dişin alt kısımları zarar görerek ölmektedir. Diş minesinin zedelenmesine bağlı olan rahatsızlıklar tedavi edilmediğinde diş eti apsesi oluşumuna sebep olmaktadır.

Cinsel Rahatsızlıklar;

Gazlı içeceklerin kutularında ve plastik şişelerler biberonlarda BPA maddesi bulunmaktadır. Vücutta iç salgı bezlerine zarar veren bu kimyasal madde erken ergenliği ve cinsel rahatsızlıklara sebep olmaktadır.

Böbrek Rahatsızlıkları;

Gazlı içeceklerde yüksek miktarda bulunan fosforik asit ileriki yaşlarda böbrek rahatsızlıklarına ve özellikle böbrek taşı oluşumuna sebep olmaktadır.

Osteoporoz;

Gazlı içeceklerde yoğun miktarda bulunan fosfat ve fosforik asit vücutta idrarla beraber dışarı atılırken vücutta kemik gelişimi için çok büyük önem arz eden kalsiyumları da beraberinde götürdüğü için osteoporoz oluşumuna sebep olmaktadır.

Obezite;

Kalp rahatsızlıklarının %70’nin bağlı olduğu obezite olma riskini gazlı içecekler 1,6 kat arttırmaktadırlar.

Diyabet ve Şeker Rahatsızlıkları;

Sürekli olarak gazlı içecek tüketen kişilerin tip2 diyabete yakalanma olasılıkları %80 daha yüksektir. Ayrıca gazlı içecekleri tükettiğimiz an 20 dakika içinde vücudumuzdaki şeker miktarı artar. Artan şeker miktarını karaciğer hızlı şekilde yağa çevirmeye çalışır. Vücutta şeker artışı sonucunda tansiyonda yükselme ve buna bağlı birçok rahatsızlık görülebilir.

Üreme rahatsızlıkları; Gazlı içecek kutuları içeriğinde bol miktarda BPA (BİSFENOL A) maddesi bulunduran bir çeşit reçineyle kaplıdır. Bu madde aynı zamanda plastik şişelerde ve biberonlarda bol miktarda bulunan, iç salgı bezlerine zarar veren kanser yapıcı bir kimyasaldır. Erken ergenlik ve üretim sistemi rahatsızlıklarına yol açar.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version