FLORÜR’ ÜN ZARARLARI NELERDİR ? 

Kullanma amacı diş çürüklerini önlemek olan florür aslında doğada bulunan bir gaz olup, Bizim kullandığımız bölümü ise bu gazda bulunan tuzlardır yani Flourideler’ dir. İsteğe göre ise Belirli bir miktarda alınması gereken bu madde yeteri miktardan fazla vücuda alındığında kansere kadar yol açmaktadır.

Normal şartlarda Florür vücuttan kolaylıkla atılamaz. Yetişkinlerde % 50 si vücuttan atılabilirken Özellikle çocuklar da sadece vücuttan % 20 si atılabilmektedir.

Kalan florür kemiklerde ve beyinde birikmektedir.

Sonuç olarak tiroid bezlerinde depolanır. Hormonel fonksiyonları bozar.

Miktarından fazla kullanıldığında uzun vadede zeka geriliğine neden olur. Bilinen bazı sakinleştirici etkisi olan ilaçlarda bile florür bulunmaktadır. O kadar sinsi ve etkilidir ki İnsanların miskin ve hevessizliklerinin sebebinin birçoğu da florür den kaynaklanmaktadır. En korkutucu yanı ise 5 gram sodyum florür ölümcül etkiye sahiptir. Normal şartlarda vücudumuzun bu tehlikeli maddeye ihtiyacı yoktur. Öyle ki florür maddesi alman nazi kamplarında esir düşen insanlar üzerinde vahşice deney olarak kullanılmıştır.

Günümüzde işlem görmüş fabrikasyon birçok paketli gıdaların içerisinde florür bulunur. Başta diş macunlarında, sigaralarda, içme suları, Tavuk bulyon, meyve suları, hazır çorbalar, bebek maması, pişmiş hazır gıdalarda, gazlı içeceklerde bol miktarda bulunmaktadır. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz