Fazla su tüketmenin su zehirlenmesine neden olduğunu biliyor muydunuz? Birçok kişi tarafından yanlış bilinen sudan zarar gelmez kelimesini çürütecek derecede araştırmalar yapılmış.Bu yazımızdan sonra su tüketiminde bir ölçü olduğunu bilerek, hesaplamalar eşliğinde tüketim yapmaya özen göstereceksiniz.

Aşırı su içmek, su zehirlenmesi sonucunu doğurabilir. Su zehirlenmesinin bazı ciddi belirtileri vardır. Çift görme, nefes almada güçlük, yüksek kan basıncı ve uyuşukluk oluşturarak sağlığınızı sıkıntıya sokabiliyor.

Peki Günlük Ne Kadar Su Tüketmeliyiz?

Günlük ortalama su ihtiyacınızı ; Kilonuzu 0.03 ile çarparak bulabilirsiniz. (Örn:80 kilosunuz x 0,03=2,4 lt su içmeniz yeterli olacaktır.)

Fazla Su İçmenin Zararları Nelerdir?

Kilomuza göre yaptığımız hesaplamanın üstünde su tüketimi yaparsak bünyemize zarar vermiş oluyoruz. 80 Kilo bir insanın günlük 2,4 litreden fazla su tükettiği zaman;

1.Karında Şişiklikler,

2.Midede bulantılar,

3.Aşırı hidrasyon belirtileri,

4.Su zehirlenmesi durumu , En zararlısı bu durum.)

5.Kaslarda ağrılar oluşmaya başlıyor.

Dengeli miktarda su içmenin önemini artık hepimiz biliyoruz. Su, vücut besinlerini taşımamıza, tükürük oluşturmamıza, vücut ısımızı korumamıza ve daha pek çok şeye yardımcı oluyor.Fazla içilen suyun zararları kadar az su içmenin de zararları var. Bir sonraki yazımızda az su içmenin zararları hakkında bir makale paylaşacağız. Bizleri takip etmeye devam edin…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz