epoksinin zaralari

Epoksi malzemesi günümüzde iş yerlerinde kullanıldığı gibi artık evlerimizde, mutfak ve odalarımızda, hatta çocuk odalarınmızda kullanılmaya başladığımız bir malzeme olmayı başardı. Hayatımızda bu kadar yaygın kullanılmaya başladığımız ve çok güzel görsellikleri olan bu madde konusunda en çok merak edilen soru ise süphesiz epoksinin zararları nelerdir?’oldu.

Peki Epoksi Nedir?

Epoksi, reçine ve sertleştiriciden oluşan bir kimyevi malzemedir.

Epoksi reçineler, su bazlı reçine, solventli reçine ve solventsiz reçineler olarak üçe ayrılır. Solvent kimyada hızlı çözücü diye tabir edilen bir maddedir. Solventli reçineler sanayi tesislerinde beton, metal zemin üzerine uygulanan bir tür maddedir. Solventli reçinlerde tıpkı diğer epoksiler gibi zemine dayanıklılık sağlar, hijyenik bir ortam oluşturur, tozlanmayı engeller ve koku oluşumu önler.

epoksi zararlı mıdır

Epoksi Sağlığa Zararlı Mıdır?

Solvent maddesi genelde kimyada insan sağlığına zararları olduğu bilinen bir maddedir. Bu yüzden uygulama sırasında yayacağı gaz kişinin sağlığını olumsuz etkilemektedir. Iyi bir kimyasal çözücü olan bu reçineler kokulu, kokusuz ve yanıcı özellikleri mevcuttur. Dolayısıyla uygulama yapılırken gerekli önlemler alınmalı, maske,eldiven, gözlük, koruyucu giysi gibi ekipmanlar hazır edilmelidir. Ayrıca ortamında sürekli havalandırılması yapılmalıdır.

Kısaca solventlerin insan sağlığına vereceği zararı göz önünde bulundurulursa, insan hayvan gibi canlıların yetkin bir şekilde kullandığı ortamlarda kaplama malzemesi olarak tercih etmemekte fayda vardır. Su bazlı ve solventsiz reçinelerin şimdiye kadar insan sağlığına herhangi bir zararı tespit edilmemiştir. İçerisinde zararlı maddeler bulundurmadıkları için ev ve ofisler dahil her alanda rahatlıkla kullanılabilir.

Bazı epoksi reçineler de Bisfenol A denilen bir madde içermektedir. Diğer adı BPA olan bu madde, daha önce geniş olarak anlattığımız ve insan sağlığına zararı olan bir madde olduğu için Bisfenol A içeren epoksi malzemelerini zararlı olarak görmekteyiz. (Konu Link: BPA)

Epoksi Cilde Zarar Verir mi?

Epoksi, reçine ve sertleştirici bileşenlerinden oluşan kimyasal bir maddedir. Solventli, solventsiz ve su bazlı olmak üzere çeşitleri vardır. Solventli epoksinin insan sağlığı üzerine olumsuz etkileri bulunurken, solventsiz ve su bazlı epoksinin sağlığa hiç bir zararı olmadığı gibi cilde teması söz konusu ise bol su ile yıkanmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz