İlk olarak 1987 yılında Avusturya’da piyasaya sürülen enerji içecekleri, 1997 yılında Amerika’da tanıtılmasıyla birlikte tüm dünyanın ve Türkiye’nin gündeminde bomba etkisi yarattı. Sporcular tarafından antrenman ve yarışmalarda kullanılması özelliğiyle öne çıkarılan enerji içecekleri bu sayede popülerliğini hızla artırdı.

İçeriğinde yüksek miktarda şeker, kafein, fiziksel ve zihinsel performansı artıran taurin, ginseng, inositol ve glukuronolakton bulunduran ve bağımlılık yapabilen enerji içecekleri, çocuklar ve 18 yaş altı kişilere yasak olmasının yanı sıra yaşlılar, diyabetikler, yüksek tansiyonu olanlar, gebe ve emzikli kadınlar, metabolik hastalığı olanlar, böbrek yetmezliği olanlar ile kafeine hassas kişilere tavsiye edilmiyor.

Enerji İçeceklerinin Zararları Nelerdir?

1 – Enerji içeceklerinini Fazla tüketilmesi kafein zehirlenmelerine yol açabilir.

2 – İçeriğindeki yüksek kafein oranı nedeniyle bağımlılıklara neden olup vücudun dengesini bozabilir.

3 – İçeriğinde aşırı şeker barındırdığı için vücudun aşırı su kaybetmesine neden olabilir.

4 –Hamileliğin ilk aylarında tüketilen enerji içecekleri vücuda alınan aşırı dozda kafeinden dolayı düşüğe neden olabilir.

5 – Kalp hastalıklarını içeriğindeki maddelerden dolayı tetikleyerek beklenmedik kalp krizlerine yol açabilir.

6 – Enerji içecekleri, alkol ve ilaç ile birlikte kullanıldığında ciddi klinik sorunlara yol açabilir. Alkol ya da ilaçla tüketilen enerji içecekleri hızlı kalp atışı, çarpıntı, mide ağrısı ve kan basıncı yükselmesi gibi bazı yan etkiler meydana getirir. Alkol ile tüketildiğinde tolere edici bir özellik göstererek alkol zehirlenmelerine yol açabilir.

7 – Özellikle orta yaşlı kişilerin ve yaşlıların enerji içeceklerini alkol ile birlikte tüketmeleri ani kalp krizlerine yol açabilir.

ENERJİ İÇECEKLERİNİN VUCUDA ETKİLERİ NELERDİR?

Enerji içeceği içeriğinde bulunan kafein nedeniyle tüketildikten 10 dakika sonra kana karışarak tansiyonu yükseltir ve kalp atışını artırır. 15 dakika sonra konsantrasyonu artırır, 30 dakika sonra ise kafein emilimi durarak uyku halini dağıtır ve göz bebeklerini büyütür. 

ENERJİ İÇECEKLERİ ÇOCUKLAR İÇİN ZARARLI MIDIR?

Amerikan Kalp Derneği’nin geçtiğimiz yıllarda yaptığı araştırmalar, enerji içeceklerinin çocuklar için ölümcül tehlikleri bulunduğunu ortaya koydu. 5 bin ayrı olaya ilişkin bulguları incelenmesiyle oluşturulan araştırma, enerji içeceklerinin özellikle 6 yaş altındaki çocuklarda kalp ritmi bozukluklarından kan basıncı düzensizliklerine kadar birçok tehlikesi olduğunu ortaya koydu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz