Duvar kağıdı nedir?

Duvar kağıdı, özel tutkalı ile duvarlara uygulaması yapılan iç mekan dekorasyon ürünüdür.

Kaç çeşit duvar kağıtları var?

Kağıt, nonwoven (elyaf), vinil, tekstil (kumaş) olmak üzere 4 çeşit duvar kağıtları vardır.

Zararlı maddeler içeren duvar kağıtları var mı?

Evlerimizde kullandığımız vinil duvar kağıtları malesef zararlı maddeler içeriyor.

Vinil duvar kağıdı nedir?

En çok kullanılan duvar kağıdı tipidir. Kağıt astar üzerine PVC laminasyonu ile üretilmiş  kompakt kağıttır. PVC kaplı olan üst yüzeye renk ve desen baskısı yapıldıktan sonra özel makinesinde sıcak uygulanarak – Hot emboss tekniği ve özel silindirler ile desen efektleri ve kabartma dokusu verilir. Kullanımı çok kolay ve uygulaması en rahat kağıttır. Güneş ışığına dayanıklıdır, uzun yıllar solmaz. PVC esaslı yapısıyla leke ve kir tutmaz, ıslak olarak silinebilir hatta fırça ile temizlenebilir.

Vinil duvar kağının zararları nelerdir?

Vinil duvar kağıdının birkaç olumsuz özelliği vardır. Polivinil klorürün özelliği, nem, buhar ve hava geçirmeyen oldukça güçlü malzeme olmasıdır.

Vinil, yani polivinil klorür, diğer bir deyişle PVC – sentetik bir malzemedir. Üretim sürecinde zararlı toksinler salar.Üreticiler, malzemenin üretim sırasında tehlikeli olduğunu ve bitmiş vinil duvar kağıdının sağlığa zararlı olmadığını iddia ediyor. Ancak kaplama (duvar kağıdı, linolyum, laminat, halı) keskin hoş olmayan bir koku yayarsa – güvensizdir. Satıcı veya üretici, zararlı maddelerin ihmal edilebilir miktarlarda yayıldığını söyleyecektir, ancak bu yıllardır süregelen bir söylemdir.

Sonuç olarak vinil malzeme, baş ağrısı ve alerjilere neden olabilir.

Vinil hava ve su parçacıklarına izin vermez, duvarları tıkar, sonuç olarak üzerlerinde mantar kolonilerinin ortaya çıkması riski büyüktür.

Mikrosporları havaya bırakırlar ve insan vücudunu zehirlerler.

Vinil duvar kağıtları uygulandığı yerde zararlı organizmaların ortaya çıkmasına neden olur.

Vinil kaplama malzemeleri düşük derecede yangın güvenliğine sahiptir. 100 dereceye kadar ısıtıldıklarında erimeye başlarlar ve havaya toksik maddeler salarlar. Bir yangın sırasında zehirlenme ile ölüm oranını arttırır.

En faydalı duvar kağıdı hangisidir?

 Duvar Kağıtları su bazlı boya ve sağlığa zararsız materyaller kullanılarak üretilmelidir. Buna ek olarak,%100 kağıt özelliğine sahip kağıtları içerisinde sağlığa zararlı hiçbir kimyasalı barındırmayan yapıda olmalıdır.Uygulama sırasında ise kokusuz yapıştırıcılar tercih edilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz