Diş Köprüsü Nedir?

Diş köprüsü, implant yapılması gereken boş diş yerine önden ve arkadan sağlam iki diş kullanılarak uygulanan bütünsel kaplama yapılma işlemidir. İşlevsel olarak aradaki boşlukları kapatmak için, öndeki ve arkadaki dişleri yük çekmek için küçülterek kullanılması işlemidir. Aralarda diş olmamasına rağmen kaplama malzemeleriyle orta alanda diş varmış gibi diş formunda köprüleme yapılır.

Diş köprüsü estetik bir görüntü sağlaması ve implant uygulamasına göre ekonomik olması nedeniyle daha fazla tercih edilen bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra tedavi için oldukça daha kısa bir zaman aldığını söyleyebiliriz.

Diş Köprüsü mü? İmplant mı?

  • İmplant ile diş köprüsü kıyaslandığında diş köprüsü daha kısa ömürlüdür.
  • Diş köprüsü sonrasında diş eti sorunları yaşama olasılığı daha yüksektir.
  • Uygulama esnasında sinirlerin etkilenmesi sonucunda dişe kanal tedavisi uygulanması gerekebilir.
  • Bitişik dişler üzerinde kuronlar var ise bu kuronların yeniden yapılmasına ihtiyaç duyulabilir.

SONUÇ OLARAK DİŞ KÖPRÜSÜNÜN YERİNE İMPLANT YAPILMASI DAHA SAĞLIKLIDIR.

Diş Köprüsünün Zararları nelerdir?

Diş köprüsü çok fazla uygulanan bir işlem olmak ile birlikte zararları bulunmaktadır. Eksik diş yerine uygulanan bu işlem implant yönteminden daha az maliyetli olması ve tedavi süresinin çok kısa sürmesi sebebi ile çok fazla tercih edilmektedir.Ancak diş köprüsünün kısa ömürlü olması, işlem sonucunda diş eti rahatsızlıklarına sebebiyet vermesi, diş eti sorunları ile karşılaşma riski taşıması gibi zararlı yönleri bulunmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz