Çin tuzu nedir?

Çin tuzu diğer adıyla MSG, ( monosodyum glutamat ) kısaltmasıdır. Lezzeti arttırmak için kullanılan yaygın bir gıda katkı maddesidir – E621 Katkı numarasıyla bilinen bir maddedir. MSG, doğadaki en bol aminoasitlerden biri olan aminoasit glutamattan veya glutamik asitten türetilir.Kimyasal olarak, MSG sofra tuzu veya şekere benzeyen beyaz kristal bir tozdur. 

Açılımı Monosodyum Glutamat (MSG) olan bu madde daha çok Çin lokantalarında kullanıldığı için Çin tuzu olarak anılmaktadır.

Çin tuzu (MSG), vücudunuzda ve çoğu gıdada bulunan bir amino asit olan glutamik asidin sodyum tuzudur. Lezzeti arttırdığı için popüler bir gıda katkı maddesidir.

çin tozunun sağlığa zararları

Çin tuzu (MSG) Nasıl keşfedildi?

MSG, 1908 yılında Tokyo Üniversitesi kimya profesörü Kikunae Ikeda tarafından keşfedildi . Ikeda, Japon mutfağında yaygın olan bir deniz yosunu suyu olan dashi’yi  lezzetli yapan unsurları araştırıyordu. Ikeda bulyonu inceledi ve 1907’de monosodyum glutamat olan umami lezzetinden sorumlu olan kimyasalı başarıyla izole etti. MSG çıkarma yönteminin patentini aldı ve MSG’yi ticari olarak satma pazarına girdi. Markası Aji-no-moto , bugün hala popülerliğini koruyor.

Çin Tuzu Hangi Gıdalarda var?

çin tuzu nerelerde kullanılır?

Mono Sodyum Glutamat yani bilinen adıyla Çin tuzu Hazır besinler başta olmak üzere birçok gıda ürününde katkı olarak kullanılıyor.

Çin tuzu, hazır çorbalarda cipslerde krakerlerde fast food olarak nitelendirilen hızlı yenilen yemeklerde bazı restoranlardaki etlerde tavuklarda hatta patates kızartmalarında bulunuyor.

Özellikle çocukların daha çok tükettiği hamburger, salam, sosis, cips, kraker gibi ürünlerde sıkça kullanılıyor.

Çin Tuzunun Sağlığa Zararları Nelerdir?

MSG’nin beden, özellikle sinir sistemi için toksik bir madde olduğunu ve vücutta iltihabi reaksiyonları tetikleyebileceği söyleniyor.

Alzheimer, Parkinson, öğrenme bozuklukları baş ağrısı gibi çok sayıda soruna, kilo artışına ve diyabete neden olabileceği belirtiliyor.

Alerjileri tetikleyebileceği, gözlerde harabiyete yol açabileceği savunuluyor.

Çin tuzu ile ilgili deneyler nelerdir?

çin tozu fare deneyi

Hirosaki Üniversitesi’nde görevli bilim adamı ve ekibi tarafından yapılan deneylerde, farelere çeşitli miktarda monosodyum glutamat verildi. Japon bilim adamları, Glutamat maddesinin retinadaki (ağtabaka) hücrelere saldırdığını ve bu nedenle farelerin, görme yeteneğinin azaldığını ve kilo aldığını tespit ettiler.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz