Ana Sayfa Temizlik & Kozmetik Temizlik Ürünleri Çamaşır suyunun zararları nelerdir?

Çamaşır suyunun zararları nelerdir?

0

Bilim insanları tarafından yapılan 30 yıllık araştırmanın sonucunda, her hafta düzenli olarak çamaşır suyu ve benzeri dezenfektanlar kullananları büyük bir tehlike beklediği ortaya çıktı. 

Harvard Üniversitesi ve Fransa Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü tarafından 55 binden fazla hemşireyle yapılan çalışma, çamaşır suyunun Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı KOAH’a yakalanma riskini yüzde 32’ye kadar artırdığını ortaya koydu. 

Temizlik yapıyoruz derken zehir mi soluyoruz sorusu akla gelen ilk adım oluyor. Hayatımızın her alanında hijyenin büyük önemi olduğunu biliyoruz fakat dozunda ve gereksinim dışında kullanılan her kimyasal içerikli ev temizlik ürünleri zaman içerisinde insanlar üzerinde korkunç sonuçlar ortaya çıkarmaya devam ediyor. Gözlerde yanma ve yaşarma boğazda yanma, hapşırık, burun akıntısı ile beraber öksürük, göğüste yanma nefes darlığı, hırıltılı solunum, alerjik astım vb. birçok rahatsızlığı beraberinde getirmektedir.

Peki nasıl önlemler almalıyız?

  1. Kimyasal karışımlardan olabildiğince kaçınılmalı.( Çamaşır suyu ve tuz ruhu, kireç sökücüler, sirke) gibi karışımlardan uzak durulmalı
  2. Gerekli miktardan fazla ürün kullanımı yapılmamalıdır.
  3. Sprey şeklinde temizlik malzemeleri yerine beze dökülüp ovma işlemi yapılacak ürünler tercih edilmelidir.
  4. Temizlik yapılan ortam dar ve küçük ise ürün uygulanır uygulanmaz ortamdan uzak durup havalandırmaya alınmalı koku etkisinin azalması beklemelidir.
  5. Koruyucu maske ve eldivenlerin kullanılması gerekmektedir.
  6. Kullanılma sıklıkları azaltılmadır.
  7. Ürünleri orijinal kaplarından başka kaplara  aktararak kullanım yapılmamalıdır.
  8. İnsanları bu konular ile sık sık bilgilendirmeli ve bu konular üzerine seminerler hazırlanmalıdır.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version