Ana Sayfa Yiyecek & İçecek Katkı Maddeleri Bulyonun Zararları Nelerdir?

Bulyonun Zararları Nelerdir?

0

Pratik ve katılan yemeklerde lezzet artırıcı olmasından dolayı birçok mutfakta tercih edilen bulyonlar konusunda farklı tartışmalar yaşanıyor…Bu yazımızda Et veya tavuk bulyonun zararları hakkında bilmeniz gereken bir maddeye dikkatinizi çekmek isityoruz.

Marketlerdeki raflarda yerini koruyan ve yemeklere lezzet kattığı düşünülen et ve tavuk bulyonların sağlık açısından zararı, bulyonda yer alan mono sodyum gluatamat (MSG) maddesidir.

Peki Mono Sodyum Glutamat Nedir?

Mono sodyum glutamat (MSG), lezzet arttırıcı özelliği ile kullanılan bir üründür. Halk arasında çin tuzu olarak da bilinen bu ürün, sağlıklı olmadığından dolayı, alzheimer, parkinson, huntington hastalıkları, sara (epilepsi) hastalıklarına, göz retina tabakası hasarları, yağ birikimi, doyma mekanizmasında bozukluk, obezite, büyüme hormonu baskılanması, pankreas hasarı, insülinde artış ve buna bağlı olarak diyabet, böbrek ve karaciğerde tahribata kadar yol açabililmektedir. Daha detaylı bilgi için Mono Sodyum Glutamat (Çin Tuzu ) adlı yazıımızı okumalısınız.

Bulyon kullanımını Mono Sodyum Glutamat maddesinden dolayı uzmanlar önermemektedir.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version