Ana Sayfa Teknoloji & Ev Aletleri Bluetooth kulaklık kullanmanın zararları nelerdir?

Bluetooth kulaklık kullanmanın zararları nelerdir?

0

Son günlerde internet haberleri, Bluetooth ve kablosuz kulaklıkların kanser riskinizi artırabileceği haberiyle doldu. 42 ülkeden 247 bilim adamının atıfta bulunduğu, kablosuz cihazlardan yayılan elektromanyetik alanlara (EMF) maruz kalmanın sağlık etkileri konusundaki endişelerini dile getirdiği makale yayınlandı.

Berkeley Kaliforniya Üniversitesi’nin açıklamasına göre, EMF’lerle ilgili sağlık riskleri hakkında önemli sayıda araştırma yapılmışken, Bluetooth veya kablosuz kulaklıklardan gelen uzun süreli radyasyona maruz kalma güvenliği konusunda çok az çalışma bulunuyor. Halen, kulak içi kablosuz kulaklıkların kronik kullanımıyla ilişkili sağlık risklerini tam olarak bilmiyor olsak da, bilim adamları neden olabilecekleri olası zararı anlamaya başlıyor.

Bluetooth kulaklık kullanmanın zararları nelerdir?
Bilim adamları, bluetooth kullanımının zararları arasında;
kanser, genetik hasarlar, nörolojik bozukluklar, hafıza eksikliği, üreme sorunları olduğu konusunda uyardılar.

Ayrıca SAR değeri yüksek olan bluetooth cihazların birçok hastalıklara neden olacağını belirttiler.(SAR değerinin yüksek olması ile ilgili detaylı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.)

Elektromanyetik Radyasyon (EMF) Nedir?

Elektromanyetik alanlar, elektrik tarafından üretilen görünmez enerji alanları veya radyasyondur. Bluetooth ve kablosuz kulaklık kullandığımız zaman, bilgisayarlarımıza, cep telefonlarımıza ve hatta mikrodalga fırınlar radyo frekans radyasyonu (RFR) adı verilen spesifik bir noniyonize edici (veya düşük seviye) EMF türü frekans yayarlar.

NOT: Elektromanyetik Radyasyonun önüne geçmek için cihazlarda kablosuz bağlantılar yerine kablolu olanlarını tercih etmenizi önermekteyiz.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version