Denizlerde istilacı bir tür olan balon balığının zararları saymakla bitmiyor. Bünyesinde bulundurduğu zehirden dolayı tüketilmesi zor olan balon balığı (Temizlenmesi uzmanlık isteyen bir balık.Dünyada sadece Japonya’da tüketilmektedir. Japon tarzı özel bıçaklar kullanarak temizleniyor. Her zehirli parçayı tek tek temizlemek gerekmektedir.) diğer balık türlerini tüketerek zarar veriyor.

Balon Balığının Denizleredeki Zararları Nelerdir?

İstilacı tür olan balon balığı bulunduğu her sahil kenarında doğal bir düşmanı olmadığı için hızla çoğalma gösteriyor.Bulunduğu sulardaki balık popülasyonunun azalmasına neden oluyor. Yerli balıkların yumurta ve larvalarına zarar veriyor.

Balon Balığının İnsanlara Zararları Nelerdir?

Balon balığının tüketilirken veya elle temasta içerdiği toksin, insan vücudunda aşağıdaki belirtilerin ortaya çıkmasına neden oluyor.

  • Kol ve bacaklarda uyuşukluk.
  • Baş dönmesi ve akabinde terleme.
  • Kusma.
  • Morarma.
  • Konuşma güçlüğü
  • Felç

Sonuç olarak; zehirli ve tenekeyi bile dişleriyle kıran balon balığı hem denizlere hemde insan sağlığına tehlike saçıyor.

Not:Son yıllarda ülkemiz denizlerinde görülen balon balığından yapılan yemeğin adına fugu deniyor. (Japonya Kökenli)1958 yılında fugu kaynaklı ölümler Japon hükümetinin tedbir almasına neden olmuştu. Balığın çok ince olan zehirli damarlarının çıkarılması gerekiyor. Bu tarihten sonra fuguyu hazırlamak ve sunmak sadece ehliyetli personeller tarafından yapılmaktaydı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz