Akvaryum Suyunu Komple Değiştirmek Zararlı Mıdır?

Akvaryum suyunun komple değiştirmek oturmuş olan bakteri kültürü için son derece zararlıdır. Balıklarda Ani ölümlere veya şoklanmalara sebebiyet veren bir durumdur.

Her balık türünün kaldırabileceği oranda ve sıklıkta su değişimleri yapılması gerekmektedir.

Ayrıca su değişim durumuna göre alınan su miktarının yerine, dinlendirilmiş su ve sıcaklığı yakın su eklenmesi güzel sonuçlar vermektedir.

akvaryum suyunu değiştirmekteki amaç, dipte biriken nitratı dışarı almaktır… bütün su değiştirilirse (birde kumlar ve motorlar komple yıkanırsa ) akvaryumda yaşayan yararlı organizmaları da öldürmüş oluyoruz. bu da azot döngüsünün hiç oturamamasına sebep oluyor.sonrası ise balıklarda toplu ölümlere yol açıyor.

Peki Akvaryum Suyunu Komple Nasıl Değiştirebiliriz?

Komple su değişimi yapacaksak eğer yedek bir tankımızın ve bakteri düzenleyici damlanın elimizin altında olması gerekir. 4 günlük bir sürede yedek tankımızı bakteri düzenleyici ile çalıştırıp balıkları taşımalıyız. Diğer tankı temizledikten ve gerekli dizaynlarını yaptıktan sonra aynı 4 günlük bakteri düzenleme süreci bu tankımızda da geçerlidir. Tabiki taşıma durumlarında ph ve sıcaklık gibi etmenleri de düzenleyerek işlem yapmalıyız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz